Pirania USV

Posted: 09/11/2010 in Uzbrojenie i Wyposażenie

Wodne pojazdy bezzałogowe cz.1 – Piranha Unmanned Surface Vehicle

Bardzo często pojawiają się informacje dotyczące bezzałogowych pojazdów powietrznych, w mniejszym stopniu słychać też o lądowych pojazdach bezzałogowych. Prawie wcale się nie mówi o wodnych (nawodnych i podwodnych) pojazdach bezzałogowych. Prawie wcale ponieważ można znaleźć informacje o izraelskim „Protector USV„. Jest jednak tylko lekko uzbrojona duża motorówka. Czy zatem nie ma morskich pojazdów bezzałogowych o większym potencjale bojowym? Ja chcę pokazać że takie istnieją i dzisiaj zaprezentuję jeden z nich – „Piranię”.

– OPIS –

„Pirania” to mała  (dł=16,3m, szer=3,2m) jednostka pływająca, jednokadłubowa wykonana z zaawansowanego materiału kompozytowego „Arovex” [1] i jak widać wykonana w technologii stealth. Chociaż jest niewielka to jest wystarczająco duża by mogła być uzbrojona w pociski przeciwokrętowe Harpoon (zapewne nie więcej niż 4 pociski). Zamiast tych pocisków może być uzbrojona w inne bronie (torpedy Mk 54, pociski Hellfire, karabiny maszynowe/działka małokalibrowe) dzięki wymianie modułu uzbrojenia. Prawdopodobnie wszystkie możliwe systemy uzbrojenia są chowane w kadłubie.

– PRZEZNACZENIE –

Obecnie przewiduje się że „Pirania” będzie wykonywać zadania patrolowe (ochrona baz morskich, patrole przeciwnarkotykowe, ochrona statków przed piratami) lub nawet przeciwminowe. Jest to pojazd nie tylko mały ale i lekki (wyporność pełna ok 10,5 tony) więc można go łatwo przewozić samolotami transportowymi lub transportować na okrętach wojennych. W tym drugim przypadku widać jego możliwe szersze zastosowanie – mogły by one zastąpić obecne kutry rakietowe. Taki okręt typu LCS mógłby być bazą operacyjną dla 4 „Piranii”, mogły by być one jego „długimi rękami”. Do ich zadań należało by wykonywanie rozpoznania i atakowanie okrętów przeciwnika (ponieważ są z wielu względów trudne do wykrycia). Do tego celu musiały by mieć zwiększoną prędkość maksymalną i zasięg (obecnie 45 węzłów i 2 800 mil morskich przy 25 węzłach). Tak czy inaczej „Pirania” ma duży potencjał, który można wykorzystać na wielu polach.

[Następny wpis tej kategorii to „Talisman UUV”]

Źródła:

[1] http://en.wikipedia.org/wiki/Piranha_Unmanned_Surface_Vessel

Więcej informacji o tym pojeździe można znaleźć na stronie producenta http://www.piranhausv.com/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s