Manta UUV

Posted: 27/11/2010 in Uzbrojenie i Wyposażenie

Wodne pojazdy bezzałogowe cz.2 – Manta Underwater Unmanned Vehicle

Tym razem będzie o podwodnych pojazdach bezzałogowych. Rosjanie mają swoje super-szybkie torpedy „Szkwał” a Amerykanie wkrótce mogą mieć podwodnego drona o bardzo dużych możliwościach. Przedstawiam pojazd „Manta (ray)” (pol. „płaszczka”).

W obecnym (wczesnym) stadium rozwoju Manta wygląda niepozornie i posiada ograniczone możliwości wykonywania jakichkolwiek zadań.

Jednak po dopracowaniu może stać się wielozadaniowym pojazdem podwodnym o wielkich możliwościach. Manta może rewolucjonizować działania zbrojne toczące się pod powierzchnią mórz i oceanów. Wykrywanie i niszczenie min, prowadzenie nie tylko rozpoznania bojowego (- zbieranie informacji na temat ukształtowania dna), niszczenie okrętów podwodnych i nawodnych, prawdopodobnie też transport niedużych ładunków – takie zadania przewiduje się dla tego pojazdu. W internecie można spotkać różne kształty Manty ale jedno jest pewne – nie będzie to duży pojazd podwodny (prawdopodobnie niewiele większy niż obecny prototyp). Nie będzie miał też dużego zasięgu – prawie na pewno będzie operował w niedużej odległości od zespołu własnych okrętów. Stosunkowo mały zasięg bynajmniej nie jest wadą. Przeciwnie niż można znaleźć na rysunkach i na zaprezentowanym filmiku pojazdy te nie będą bazować (przynajmniej na początku) na standardowych okrętach podwodnych a już na pewno nie na wielkich okrętach nawodnych.

Najlepiej do przenoszenia Mant nadają się okręty podwodne typu „Ohio„. 4 z nich przebudowano na nosicieli pocisków samosterujących „Tomahawk” więc z racji swojej wielkości doskonale nadawały by się na nosicieli 4-6 pojazdów. Manty stanowiły by coś w rodzaju „długich rąk” potencjalnego nosiciela. Mógł by on zwalczać wrogie okręty samemu będąc w bezpiecznej odległości od nich lub patrolować obszar do którego potrzebnych było by kilka okrętów podwodnych. Same Manty dzięki swej zwrotności były by trudnym do zniszczenia przeciwnikiem.

Jak można zobaczyć na dostępnych obrazkach Manty są uzbrojone w kilka mikro-torped. Jest to wystarczające uzbrojenie do niszczenia min i okrętów podwodnych (by je zniszczyć/poważnie uszkodzić nie trzeba materiału wybuchowego – wystarczy przebić kadłub). Do zwalczania okrętów nawodnych mogły by okazać się niewystarczające. Manty mogą być też potencjalnie uzbrojone w działko kal. 30 mm systemu RAMCIS.

[Następny wpis tej kategorii to „Broń laserowa – systemy oślepiające”]

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s