Tom Clancy – książki cz.3

Posted: 03/12/2010 in Książki Militarne

Seria z Jackiem Ryanem

1. „Stan zagrożenia” / „Clear and Present Danger” (1989)

1993, Adamski i Bieliński, ~708 stron

„Mordercza rywalizacja supermocarstw odeszła w zapomnienie, a Stany Zjednoczone stanęły w obliczu nowego zagrożenia – ekspansji karteli narkotykowych. Jack Ryan tym razem zamieszany jest w nie do końca legalną akcję elitarnej Armii USA, która ma za zadanie zniszczenie mafii narkotykowych na terenie Kolumbii.”

2. „Patrioci” lub „Czas patriotów” / „Patriot Games” (1987)

1995, Adamski i Bieliński, ~508 stron

„Z chronologicznego punktu widzenia „Patrioci” są pierwszą powieścią Toma Clancy’ego z cyklu, którego bohaterem jest Jack Ryan. Podczas pobytu w Londynie Jack Ryan przypadkowo staje się świadkiem zamachu na następcę tronu brytyjskiego i jego rodzinę. Dzięki wyszkoleniu odebranemu w Korpusie Piechoty Morskiej udaje mu się zniweczyć plany napastników, jednak już wkrótce przekonuje się, że lewicowi ekstremiści z IRA nie puszczają płazem podobnych wyczynów…”

3. „Polowanie na Czerwony Październik” / „The Hunt for Red October” (1984)

1996, Adamski i Bieliński, ~419 stron

„Kapitan Ramius podejmuje samowolną decyzję. I wyznacza kierunek rejsu: Stany Zjednoczone. Kreml nie może dopuścić, by zdrajca przekazał Amerykanom najnowocześniejszy okręt podwodny ZSRR. Sowiecka flota dostaje rozkaz: zatopić Czerwony Październik.”

4. „Bez skrupułów” / „Without Remorse” (1993)

1997, Adamski i Bieliński, ~604 strony

CIA przygotowuje tajną operację uwolnienia amerykańskich jeńcówz Wietnamu. Tylko jeden człowiek może sprostać zadaniu. Były komandos Navy SEAL, weteranz Wietnamu – John Kelly alias John Clark.Nikt nie wie jednak, że w tej misji ma on również własne rachunki do wyrównania…

5. „Kardynał z Kremla” / „The Cardinal of the Kremlin” (1988)

1998, Adamski i Bieliński, ~454 strony

„Tylko dwóch ludzi wie, czym jest otoczony ścisłą tajemnicą najnowszy radziecki system obrony przeciwrakietowej. Pierwszy to Kardynał – amerykański agent na Kremlu. Drugi – Jack Ryan, jedyny człowiek, który może uratować rozszyfrowanego przez KGB Kardynała. I doprowadzić świat na skraj pokoju… lub wojny.”

6. „Tęcza sześć” / „Rainbow Six” (1998)

1998, Adamski i Bieliński, ~414 strony

„Akcja rozpoczyna się dwa lata po objęciu przez Jacka Ryana stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jednak głównym bohaterem powieści (podobnie jak w Bez skrupułów) jest John Clark, który właśnie objął posadę dowódcy unikalnego oddziału antyterrorystycznego o nazwie Tęcza. W jego skład wchodzą przedstawiciele elitarnych jednostek specjalnych państw NATO. Bezpośrednim podwładnym Tęczy Sześć (bo taki kryptonim otrzymuje Clark) zostaje Domingo „Ding” Chavez. Zadziwiającym zbiegiem okoliczności, tuż po powołaniu do życia oddziału Tęcza, świat ogarnia fala zamachów terrorystycznych…”

7. „Dług honorowy” / „Debt of Honor” (1994)

1999, Adamski i Bieliński, ~728 stron

„Świat otrząsnął się po wyczerpującej rywalizacji supermocarstw. Jack Ryan zostaje powołany na stanowisko doradcy prazydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego i przekonuje się, że na świecie wszystko się zmieniło. W nowej sytuacji okazuje się, że niektórzy z przyjaciół stali się wrogami… Japończycy postanawiają nie tylko zaatakować terytoria zamieszkiwane przez Amerykanów, ale również serce gospodarki USA – nowojorską giełdę….”

8. „Dekret” / „Executive Orders” (1996)

2001, Adamski i Bieliński, ~909 stron

„Pilotowany przez samobójcę Boeing 747 uderza w gmach Kongresu Stanów Zjednoczonych. W zamachu giną wszyscy kongresmani, senatorowie oraz prezydent USA… Jedynym ocalałym po zamachu na gmach Kongresu Stanów Zjednoczonych przedstawicielem najwyższych władz państwowych jest Jack Ryan, który żyje w złudzeniu, że jego kraj spotkało już najgorsze…”

9. „Niedźwiedź i smok” / „The Bear and the Dragon” (2000)

2001, Adamski i Bieliński, ~639 stron

„W Moskwie zostaje zamordowany szef tajnych służb, Gołowko, w Pekinie policjant zabija nuncjusza papieskiego. Narasta konflikt między Chinami i resztą świata. Jedynym ratunkiem dla osłabionej gospodarki Chin jest zbrojne zajęcie złóż ropy i złota na Syberii. Jack Ryan musi powstrzymać spiralę przemocy. Jednak nawet prezydent USA nie jest wszechmocny…”

10. „Suma wszystkich strachów” / „The Sum of All Fears” (1991)

2002, Adamski i Bieliński, ~735 stron

„W trakcie wojny 1973 roku, nad Wzgórzami Golan został zestrzelony izraelski Skyhawk przenoszący bombę atomową. Po dwudziestu latach na swoim poletku odnajduje ją druzyjski wieśniak. O odkryciu dowiadują się muzułmańscy fundamentaliści. Nie minie kilkanaście miesięcy, a odpowiednio unowocześniona broń masowej zagłady eksploduje podczas finałowego meczu NFL na stadionie w Denver… a to zaledwie uwertura…”

11. „Czerwony królik” / „Red Rabbit” (2002)

2003, Amber, ~541 stron

Rok 1981. Jan Paweł II, moralny autorytet i symbol oporu milionów Polaków, jest niewygodny dla komunistycznych władz w Warszawie. Dla Kremla staje się wręcz groźny. Jest potężny… ale przecież nie nieśmiertelny. Na biurko Jacka Ryana trafia dokument wykradziony przez szyfranta moskiewskiej centrali KGB: Andropow zamierza zlikwidować polskiego papieża. Ryan nie zna jednak szczegółów planu. I nie wie, kto, gdzie i kiedy dokona zamachu…”

12. „Zęby tygrysa” / „The Teeth of the Tiger” (2003)

2008, Amber, ~334 strony

W świecie opanowanym przez przemoc stare metody walki nie wystarczą. Powstrzymać falę terroru może tylko organizacja stojąca poza prawem. Taka jak Campus. Powołując do życia tę supertajną agencję, prezydent Ryan nie przeczuwał jednak, że w jej szeregach znajdzie się pewnego dnia jego syn. I że będzie musiał wykonać misję, jakiej nie przewidziano w najlepszym szkoleniu antyterrorystycznym.”

[Następny wpis tej kategorii to „James Cobb – info”]

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s