Kierowane pociski snajperskie

Posted: 06/12/2010 in Uzbrojenie i Wyposażenie

Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza przyszłości cz.1 – EXACTO

EXACTO (EXtreme ACcuracy Tasked Ordnance) to jeden z programów agencji DARPA (ta nazwa jeszcze wiele razy pojawi się we wpisach) mający na celu „wyposażenie amerykańskiej armii w zupełnie nowe możliwości”. A dlaczego umieściłem tutaj wideo* prezentujące jedno z ujęć z dobrego i znanego filmu „Wanted” (2008)? Ponieważ pokazuje ono ogólnie ideę działania EXACTO.

– PERSPEKTYWY –

Głównym celem tego programu jest opracowanie kierowanego pocisku snajperskiego, czyli takiego, który po wystrzeleniu może zmienić kierunek lotu. Taki pocisk dałby snajperowi zupełnie nowe możliwości, stałby się on jeszcze bardziej śmiercionośny. Po pierwsze możliwe było by skuteczne rażenie celu w warunkach, które obecnie skutecznie ograniczają skuteczność ostrzału (np: silny wiatr). Po drugie snajper strzelając nie zdradzałby swojej pozycji co jest bardzo istotne w specyfice jego działania. Po trzecie cel mógłby być rażony nawet wtedy gdyby za chwilę miał znaleźć się za przeszkodą uniemożliwiającą snajperowi oddanie strzału.

– MANKAMENTY –

Taka broń wydaje się nie mieć wad, ale pojawia się kilka przeszkód, które (być może tylko na początku) mogą ograniczyć jego wykorzystanie:

1. Kierowany pocisk ma mieć kaliber 12,7 mm (.50), więc długo (lub wcale) nie pojawi się wersja dla pocisku kal. 7,62 mm, który jest najpopularniejszym i najpowszechniejszym kalibrem snajperskim. Karabin wyborowy (snajperski) na tak duże pociski (np: Barrett M82 [3]) jest ciężki i poprzez swoje gabaryty nieporęczny.

2. Pociski prawdopodobnie będą naprowadzane laserowo, więc będzie potrzebny dodatkowy żołnierz lub pojazd bezzałogowy z laserowym wskaźnikiem celu. Będzie on musiał znajdować się stosunkowo blisko celu, żeby mieć go cały czas w polu widzenia a to może skomplikować wykonanie ataku.

3. Na początku będzie można skutecznie razić cele nieruchome. Skuteczne zwalczanie celów ruchomych będzie możliwe po dalszym rozwoju tej broni.

Podsumowując program EXACTO jest bardzo obiecujący ale na naprawdę skuteczną i użyteczną broń będącą jego wynikiem trzeba będzie poczekać jeszcze trochę czasu.

[Następny wpis tej kategorii to „Maskowanie pojazdów w podczerwieni”]

Źródła:

[1] altair.com.pl (2010)

[2] wired.com (2010, EN)

[3] dane techniczno-taktyczne karabinu M82

 

 

Reklamy
Komentarze
  1. pAdamski pisze:

    Co do kalibrów – coraz bardziej popularnym i cenionym jest .338 Lapua Magnum, ma praktycznie dwa razy większą energię kinetyczną od 7,62 a broń waży dwa razy mniej od WKW 12,7 porównując choćby polskie konstrukcje (chwalone przez strzelców z PKW Afganistan, z którymi miałem przyjemność rozmawiać). W Kielcach podczas MSPO2010 panowie z ośrodka konstrukcyjnego potwierdzali skuteczność broni korzystającej z .338 bardzo bliską właśnie 12,7, włącznie z trafieniem w cel wielkości człowieka z ponad 2000m.

    Co do naprowadzania dla EXACTO to moim zdaniem prawie napewno będzie to właśnie LaserHoming w pierwszych wersjach ale namiar dawał będzie właśnie strzelec, chociaż w RaporcieWTO wspomniany jest pomysł na FireAndForget co wyklucza ciągłe podświetlanie celu.

  2. pAdamski pisze:

    Przypomniałem sobie… pomysł z rodziny EXACTO został już zrealizowany przez Włochów – do ich starych (produkcja od lat 60-tych !!!) dział morskich OtoBreda 76mm wdrożyli system kierowanych pocisków m.in. do zwalczania rakiet przeciwokrętowych. Niedużym kosztem na wieży działa montowany jest moduł radarowy do śledzenia wystrzelonego pocisku i kierowania nim w locie, całość wpinana jest w system walki okrętu. Jest to wspaniały pomysł na modernizację starej, sprawdzonej broni nadając jej zupełnie nowe, niesamowite możliwości. Swoją drogą uważam, że moglibyśmy opracować własne podobne rozwiązanie do używanych w Polsce leciwych już lądowych armat przeciwlotniczych S-60 57mm tym samym wprowadzając je na nowo na nowoczesne pole walki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s