Technologia umożliwiajaca unikanie kul.

Posted: 16/02/2011 in Uzbrojenie i Wyposażenie

Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza przyszłości cz.2  – Bionic Body Armor.

Najpowszechniejszym zagrożeniem dla żołnierzy piechoty na polu walki są wystrzelone przez wroga pociski małego kalibru (5,56 do 9 mm) . Oczywiście są kamizelki kuloodporne ale każdy żołnierz chciałby po prostu potrafić unikać tych kul. Okazuje się, że już ktoś wymyślił na to sposób – IBM (ta firma od komputerów) jest właścicielem patentu technologii Bionic Body Armor, która teoretycznie pozwalałby na uniknięcie pocisków wystrzelonych w kierunku osoby wyposażonej w specjalny kombinezon.

> ELEMENTY I ZASADA DZIAŁANIA

Ogólnie BBA składa się z 3 systemów: systemu wykrywania pocisków (radar), jednostki obliczeniowej i specjalnego kombinezonu.

Działanie tego systemu nie jest skomplikowane. System wykrywający zagrożenie obserwuje otoczenie wokół osoby korzystającej z kombinezonu i jeśli wykryje zbliżający się pocisk przesyła informacje o nim do jednostki obliczeniowej, która oblicza trajektorię lotu tego pocisku i wybiera najlepszy sposób na jego uniknięcie. Informację o sposobie przeciwdziałania przesyła do różnych części kombinezonu, które poprzez impulsy elektryczne przesyłane bezpośrednio do mięśni odpowiednio realizują wykonanie uniku.

>> WADY TEJ TECHNOLOGII

Po głębszym zapoznaniu się z technologią BBA okazuje się że nie jest ona tak obiecująca jak się wydaje. Posiada ona kilka istotnych wad, które wykluczają jej (w obecnej formie) z perspektywiczne zastosowanie w osobistym wyposażeniu każdego żołnierza.

1. BBA ze względu na oddzielny system wykrywania, który trzeba by wszędzie nosić ze sobą i rozstawiać przed walką nie wydaje się być praktyczny w na dynamicznym polu walki. Pewnym rozwiązaniem tego problemu mógłby być radar umieszczony w hełmie, który rozważa amerykańska armia. Jednostkę obliczeniową (kontrolną)  dało by się jakoś upchać w plecaku (takie coś posiada zestaw Land Warrior). Już lepiej wygląda pomysł zastosowania BBA do ochrony prezydenta (lub innych ważnych osób w państwie) podczas wystąpień publicznych.

2. Takie unikanie pocisków, szczególnie wystrzelonych w większej ilości mogło by spowodować, że BBA stałby się równie groźnym zagrożeniem dla życia osoby w niego wyposażonej jak same kule. W celu uniknięcia pocisków kombinezon mógłby tak powykręcać kończyny osoby w niego wyposażonej, że chociaż uniknęła by ona pocisków to po ostrzale musiałaby spędzić długi czas w szpitalu na leczeniu złamań czy naderwanych ścięgien/mięśni.

3. Aby BBA był skuteczny pocisk musi być wystrzelony z takiej odległości by system kontrolny zdążył odpowiednio zareagować (raczej to nie są bliskie odległości).

Jak widać BBA nie byłby szczególnie użyteczny. Nie oznacz to jednak, że sama jego koncepcja jest nieprzydatna. Na pewno obiecujący jest pomysł sterowania ludzkimi mięśniami za pomocą impulsów elektrycznych, to mogłoby bardzo przydać się podczas walki. Warto też byłoby rozważyć BBA jako środek chroniący przed większym zagrożeniem – pociskami 12,7-40 mm i granatnikami typu RPG-7, skoro od mniejszych pocisków może uchronić żołnierza kamizelki kuloodporne, które staja się coraz lepsze.

>>> STATUS

nieznany, IBM wycofało ten patent

[Następny wpis tej kategorii to „Gryphon i PISCES – w powietrzu i pod wodą”]

>>>> PRZYDATNE LINKI

[1] wgląd w ten patent (EN)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s