Gryphon i PISCES – w powietrzu i pod wodą.

Posted: 25/02/2011 in Uzbrojenie i Wyposażenie

Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza przyszłości cz.3  – zestawy do przebywania w różnych środowiskach.

Egzoszkielet bojowy w podstawowej wersji ma zapewnić żołnierzowi bardzo dużo:  wysoki  stopień ochrony, niespotykaną siłę i mobilność oraz pełną świadomość taktyczną, dzięki czemu na polu walki ma być on efektywniejszy i żywotniejszy. Ale jak wiadomo, działania zbrojne często wymagają operowania pod wodą lub w powietrzu a taki egzoszkielet nie ułatwi tego.  Nie oznacza to jednak, że nie można byłoby go „wzbogacić” w specjalne zestawy do prowadzenia działań w środowisku innym niż lądowe. Potencjalnie do operowania w powietrzu przydatny byłby system Gryphon a pod wodą system PISCES. Nie należy jednak oczekiwać, że takie dodatkowe wyposażenie egzoszkieletów byłoby powszechne,  na pewno otrzymałyby je siły specjalne poszczególnych rodzajów sił zbrojnych.

> GRYPHON

Najpierw system umożliwiający szybowanie (pokonywanie sporych odległości) w powietrzu. GNGPS (Gryphon Next Generation Parachute System) to istniejący w rzeczywistości system wydłużający zasięg spadochroniarzy i zmniejszający szanse ich wykrycia przez systemy radarowe. Wszystkie elementu tego  systemu znajdują się w niedużym i lekkim skrzydle [2], do których mocuje się spadochroniarz. Tak wyposażony wykonuje skok z dużej wysokości (kilka kilometrów, poza zasięg pocisków przeciwlotniczych bardzo bliskiego zasięgu), im wyżej tym z reguły dalej zaleci. Dalszy wzrost zasięgu jest możliwy dzięki zastosowaniu 2 małych silników odrzutowych. Dużą zaletą tego systemu oprócz dużego zasięgu jest spora prędkość lotu, która znacznie redukuje zagrożenie ze strony ostrzału z ziemi. System jest odporny na niskie temperatury i posiada zapas tlenu dla spadochroniarza.

>> PISCES

Skoro jest system powietrzny to dlaczego ma nie być podwodnego? PISCES (Performance Improving Self Contained Exoskeleton for Swimming) to propozycja systemu, który ma umożliwić żołnierzom szybsze przemieszczanie się i wydłużenie czasu przebywania pod wodą.  Jego działanie ma być wzorowane na sposobie pływania delfinów, żółwi morskich i pingwinów. Tak jak Gryphon ma zapewniać osobie korzystającej niewykrywalność przed wrogimi systemami detekcji. PISCES ma być bardzo cichy, ponieważ do napędu nie służy pędnik (jak w przypadku obecnie wykorzystywanych pojazdów do przemieszczania się płetwonurków). Płetwonurkowi prędkość mają nadawać „skrzydła” (jak w przypadku pingwinów) lub płetwy (mechanizm przymocowany do nóg ma odciążać je przy wykonywaniu tej czynności). Prędkość maksymalna uzyskiwana dzięki temu systemowi ma wynosić ok. 1,5 m/s (najszybsi pływacy na świecie osiągają ok 1 m/s i to na niedużych dystansach).

[Następny wpis tej kategorii to „Naziemne systemy laserowe cz.1”]

>>> PRZYDATNE LINKI:

[1] Gryphon w akcji (video)

[2] broszura reklamowa Gryphon-a (pdf, EN)

[3] koncepcja super-pływaka (pdf, EN)

[4] artykuł o podwodnym egzoszkielecie na www.wired.com/dangerroom/ (EN)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s