Lądowa broń laserowa cz.1.

Posted: 06/03/2011 in Uzbrojenie i Wyposażenie

Prototypy/demonstratory broni laserowych bazowania lądowego cz.1 – małej mocy.

Tym wpisem chciałbym rozpocząć cykl poświęcony obecnie testowanym laserom bojowym. Ten przegląd zacznę od laserów lądowych. Na sam początek przedstawiam systemy laserowe małej mocy.

1. (Boeing) Laser Avenger

Opis: System przeznaczony do zapewnienia obrony przeciwlotniczej bliskiego, potencjalny następca systemu przeciwlotniczego AN/TWQ-1 Avenger.

Laser: oparty na ciele stałym (ang. solid state laser), widmo promieniowania w którym pracuje – podczerwień, generuje wiązkę w trybie ciągłym?.

Moc lasera – 1 kW (kilowat).

Nośnik – obecnie Humvee (M1097 Heavy HMMWV Avenger), docelowo laser ten może być zamontowany na pojazdach typu Joint Light Tactical Vehicle (następca Humvee) lub M-ATV [1].

Naprowadzanie – własny system optyczny.

Najnowsze wydarzenie – zestrzelenie w 2008 3 UAV [2], jeśli będą fundusze system ten w docelowej konfiguracji może być dostępny dla wojska w ciągu roku [3].

Rola – Laser Avenger ma głównie zwalczać wszelkie bezzałogowe pojazdy latające (które są większym zagrożeniem niż mogło by się wydawać – obserwacyjne, które wykrywają zgrupowania wojsk i uzbrojone, które mogą je zaatakować) ale też jest zdolny do niszczenia improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) / niewybuchów. Ten system nie wydaje się jednak skuteczny w zapewnieniu pełnej obrony przeciw zagrożeniom z powietrza a to z powodu zbyt słabego lasera. Trudno sobie wyobrazić by laser, który do przebicia się przez „skorupę” pocisku potrzebuje tyle czasu byłby skuteczny w zwalczaniu opancerzonych śmigłowców uderzeniowych czy szybko-przemieszczających się samolotów bojowych na niskim pułapie (ewentualnie mógłby je oślepić).

2.  ZEUS-HLONS (HMMWV Laser Ordnance Neutralization System)

Opis – System obecnie przeznaczony do oczyszczania terenu z min, IED i niewybuchów.

Laser:oparty na ciele stałym, widmo promieniowania w którym pracuje – podczerwień, generuje wiązkę w trybie ciągłym?.

Moc lasera – 1o kW.

Nośnik – obecnie Humvee.

Wykrywanie celów – własny system optyczny.

Najnowsze wydarzenia – system ten prawdopodobnie od przebazowania w 2004 roku nadal jest wykorzystywany w Iraku, jest to pierwszy laser wykorzystany bojowo na polu bitwy (w 2003 roku użyto go w Afganistanie).

Możliwości: (dane dla wcześniejszej mocy lasera) szybkość niszczenia ładunków wybuchowych – do 51 w ciągu 100 minut, zasięg (w zależności od terenu) – 300 metrów, laser może wystrzelić ok. 2000 razy w ciągu 24h.

3. Prace nad lądowymi laserami małej mocy w innych państwach.

W innych państwach także prowadzone są prace badawcze nad laserem przeznaczonym do niszczenia różnych ładunków wybuchowych. Przykładowo izraelska firma zbrojeniowa Rafael proponuje system nazwany Thor [5]  a Indie mają własny system nazwany LORDS.

[Następny wpis tej kategorii – „Lądowa broń laserowa cz.2”]

Przydatne linki:

[1] LA – przyszły nośnik

[2] LA – testy poligonowe

[3] LA – potrzebny rok do dopracowania

[4] Zeus łowca IED

[5] Thor –  High Energy Laser IED Neutralization System

[6] Laser Ordnance Disposal System (LORDS)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s