Nowa podstawowa broń piechoty.

Posted: 29/04/2011 in Uzbrojenie i Wyposażenie

Nowe uzbrojenie i wyposażenie piechoty cz.2 – broń będąca połączeniem karabina i granatnika.

/ Objective Individual Combat Weapon , XM29 OICW , broń hybrydowa /

Nowa podstawowa broń piechoty (przyszłości) to granatnik i karabin szturmowy zintegrowane w jednej broni. Już niedługo zacznie ona wypierać zwykłe karabiny szturmowe w niektórych armiach. Dzięki broni hybrydowej (zespolonej) piechota zyska potężny oręż walki, dzięki któremu stanie się jeszcze groźniejsza i bardziej skuteczna.

Wstęp.

Ktoś mógłby powiedzieć, że już dzisiaj można mieć taką broń podczepiając granatnik do karabina. Taki zestaw jest jednak mało praktyczny w użyciu i średnio skuteczny. Podczepiany granatnik (np: popularny M203 kal. 40mm) ma krótką lufę niż dedykowany granatnik tego kalibru co przekłada się na krótszy zasięg, oraz w przeciwieństwie do niego jest niewygodnie i stosunkowo długo ładowany. Dodatkową wadą takiego granatnika jest konieczność zamocowania na karabinie odrębnego celownika dla niego. Zmniejsza to poręczność omawianego zestawu i komplikuje jego użycie.

Trochę historii.

Pod koniec Zimnej Wojny Armia Stanów Zjednoczonych poszukiwała następcy karabina M16. Wynikiem tego było pojawienie się XM29 OICW  – prototypu pierwszej na świecie broni hybrydowej. Składała się ona z granatnika samopowtarzalnego kal. 20mm z granatami programowalnymi i karabina kal. 5,56mm (opartego na Heckler & Koch G36). Jednak XM29 okazał się zbyt ciężki (wraz z amunicją ponad 8kg) by był przydatny dla piechoty). Oczywiście próbowano tą broń odchudzić jednak bez zadowalających wyników. W rezultacie projekt ten rozdzielono na 2 programy: całkiem udanego granatnika XM25 i ostatecznie anulowanego karabina modułowego XM8. Od tej pory prace nad amerykańską bronią hybrydową zostały wstrzymane do czasu uzyskania dostępu do niezbędnych technologii.

XM29 miał stać się podstawową bronią piechoty wyposażonej w zestawy Land Warrior. W tym celu ta broń miała otrzymać bogate wyposażenie elektroniczne, w tym kamerę umożliwiającą obserwację terenu bez potrzeby wychylania się żołnierza zza osłony. Nie miała być tylko bronią ale i przydatnym na polu walki narzędziem.

Prace badawcze nad bronią hybrydową w innych krajach.

Po tym jak ruszyły prace nad taką bronią w USA podobne projekty rozpoczęto w kilku innych krajach (posiadających nowoczesną armię lub ze względów prestiżowych), takich jak:

Chiny – ZH-05 ICS (5,8mm + 20mm), gotowy do produkcji

Australia – AICW (Advanced Individual Combat Weapon) (5,56mm + 40mm), projekt przerwany,

Korea Płd. – K-11 (5,56mm + 20mm), w produkcji,

Francja – PAPOP (5,56mm + 35mm), projekt przerwany,

Rosja – 80.002 (5,54mm + 12,7mm!), projekt przerwany,

Niemcy – G11 (4,92mm + 34mm), projekt przerwany,

Singapur – SSV (5,7mm + 40mm), gotowy do produkcji

Także w Polsce prowadzono prace nad taką bronią. „Neon„, bo tak nazwano tę broń miał być połączeniem karabina kal. 5,56mm i granatnika kal. 40mm. Projekt ten zakończył się podobnie jak w USA – broni zespolonej nie zbudowano tylko rozdzielono ją na 2 odrębne projekty.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego zestawienia próby stworzenia broni będącej połączeniem karabina z granatnikiem w przeważającej większości zakończyły się niepowodzeniem. Jego główną przyczyną jest zbyt duża masa takiej broni, której masa wraz z amunicją i elektroniką wyniosła prawie 10 kg. Broń o takiej masie jest nieporęczna i stanowi zbyt duże obciążenia (jak na broń) dla żołnierza. Problem ten przestanie istnieć gdy pojawią się lżejsze materiały, z których będzie można wykonać broń. 10 kilogramowa broń nie była by jednak problem dla żołnierzy wyposażonych w egzoszkielety, jednak powszechność chociażby zubożonego egzoszkieletu wśród piechoty będzie znacznie mniejsza niż broni hybrydowej.

Bronie hybrydowe, które udało się zbudować jak południowokoreański K-11 czy jego chiński odpowiednik także nie są lekkie, jednak ich największą wadą jest mały kaliber granatnika. Granaty kal. 20mm są zbyt słabe, dlatego też Amerykanie zrezygnowali z niego na rzecz kal. 25mm.

Zastosowanie karabina kal. 5,56 mm wydaje się dyskusyjne. Już dzisiaj wydaje się on zbyt mały do skutecznego rażenia wroga. W przyszłych konfliktach, gdy wróg będzie posiadał lepszą indywidualną  ochronę balistyczną może okazać się zbyt słaby do walki, gdzie liczy się szybkość zabicia wroga. Wyjściem z tej sytuacji może być zastosowanie większego kalibru – 7,62mm (lub przynajmniej 6,8mm) lub zamiana karabinu na pistolet maszynowy. W takim przypadku do zwalczania wroga na dużą odległość byłby granatnik, a z bliskiej odległości pistolet maszynowy. Tym bardziej, że konflikty coraz częściej mają miejsce w terenie zurbanizowanym, gdzie strzela się na bliższe odległości.

Bardzo prawdopodobne jest zastosowanie w docelowej broni hybrydowej technologii Metal Storm (w granatniku).

[Następny wpis tej kategorii to „X-47B Pegasus”]

Przydatne linki:

[1] opis Neona na http://www.altair.com.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s