Hełm bojowy nowej generacji.

Posted: 17/05/2011 in Uzbrojenie i Wyposażenie

Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza przyszłości cz.5 – wielofunkcyjny hełm bojowy.

Jeszcze całkiem niedawno hełm bojowy był tylko ochronnym nakryciem głowy. Od 2 połowy Zimnej Wojny, wraz z postępem technologicznym zaczął być czymś więcej. Został zintegrowany z wieloma nowoczesnymi urządzeniami przydatnymi na polu walki jak noktowizor czy kamera.  W przyszłości, za sprawą umieszczenia na nim nowych systemów hełm bojowy stanie się jeszcze bardziej wielofunkcyjny. Zwiększy się także poziom ochrony balistycznej za sprawą nowych wytrzymałych materiałów, z których będą one produkowane.

1. Ochrona balistyczna.

Cały czas przy projektowaniu hełmów bojowych dąży się do zwiększenia ich wytrzymałości na penetrację przez pociski z broni palnej oraz różnorakie odłamki. Jest to możliwe dzięki pojawianiu się coraz to wytrzymalszych materiałów. Obecnie stosowane włókna polimerowe (przykładowo kevlarowe) są zastępowane przez inne, lepsze materiały (materiał polietylenowy w Enhanced Combat Helmet Korpusu Piechoty Morskiej USA). W przyszłości hełmy bojowe będą wytwarzane z nanorurek, które bardzo nadają się do zastosowania w pancerzach (trzeba tylko poczekać, aż technologia ich wytwarzania się rozwinie).

2. Nowe systemy.

Obecnie Amerykanie pracują nad wyposażeniem hełmu w (mały) radar do wykrywania żołnierzy nieprzyjaciela. HMRS (Helmet-Mounted Radar System) ten ma mieć mały pobór mocy i zapewniać dookólną obserwację obszaru o zasięgu 25 metrów. Radar ten ma wykrywać ruch obiektów (żołnierzy nieprzyjaciela) i wskazywać ich położenie. Pomimo problemów jakie trzeba rozwiązać by to urządzenie było w pełni przydatne, jego możliwości prezentują się bardzo obiecująco – będą to dodatkowe oczy z tyłu i boków głowy. Na pewno nahełmowy radar będzie przydatny w warunkach bardzo małej widoczności (mgłę, deszcz, dym, mrok), z którymi żołnierze mają nie rzadko do czynienia.

Można się też spodziewać, że do hełmu zostanie dołączony wyświetlacz w postaci przymocowanych okularów. Na nim będą wyświetlane różne informacje dotyczące możliwości bojowych żołnierza lub obraz wideo przykładowo z kamery umieszczonej na karabinie.

3. Jako część kombinezonu bojowego.

Hełm nowej generacji prawdopodobnie będzie także częścią kombinezonu bojowego (taki futurystyczny jak na rysunku). Wtedy będzie musiał spełniać dodatkowe wymagania jak szczelność, tak by żołnierz wyposażony w taki kombinezon mógł przebywać na obszarze skażonym. Taki hełm (wraz z kombinezonem) znacznie ułatwilby prowadzenie walki.

[Następny wpis tej kategorii to „Czołgi-żyrafy”]

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s