Lotnicza broń laserowa cz.2.

Posted: 22/06/2011 in Uzbrojenie i Wyposażenie

Lotnicza broń laserowa cz.2. – systemy planowane do zastosowania na samolotach.

Oprócz samolotów YAL-1 i AC-130 Amerykanie planują wyposażyć w lasery (niezbyt dużej mocy) także inne swoje samoloty wojskowe. Na jednych nośnikach laser będzie pełnił funkcję obronną przed pociskami kierowanymi „p-p” na innych będzie służył do atakowania wrogich celów powietrznych. Jak wspomniałem poprzednio, jeśli amerykańskie samoloty zostaną wyposażone w laser bojowy to zyskają one ogromną przewagę nad samolotami przeciwnika. Lasera w przeciwieństwie do pocisków „p-p” nie da się zmylić przeciwśrodkami i trafia on prawie natychmiast nie dając szans uniku, laser może też zestrzelić takie pociski powodując, że jego nosiciel stanie się praktycznie niewrażliwy na nie.

1. Laser głównie ofensywny.

Bardzo prawdopodobne jest, że pierwszym typem samolotu bojowego, który zostanie wyposażony w laser do zwalczania samolotów bojowych nieprzyjaciela będzie F-35 Lightning II (wersja A lub C). Wersje F-35 nie posiadające wentylatora potrzebnego w wersji B (pionowego startu i lądowania) i w związku z tym podobno posiadają nadmiar 20 MW mocy z silnika głównego, która może być zamieniona na elektryczną.

W ofensywny system laserowy może być takie wyposażony F-22 Raptor w ramach kolejnej modernizacji powiększającej możliwości bojowe. Tym bardziej jest to możliwe, ponieważ laser nie ma być wbudowywany w konstrukcję samolotu a podwieszany na węźle podkadłubowym/podskrzydłowym.

Prawdopodobnie w laser ofensywny zostanie samolot myśliwski 6 generacji i UCAV-y (niezależnie czy lotnictwa morskiego, czy zwykłego lotnictwa).

Ponieważ laser będzie podwieszany pod samolotem, będzie on zapewniał możliwość atakowania i obrony w dolnej półsferze. Samoloty przeciwnika da się wykryć obecnie i systemy detekcji są obecnie rozwijane i rozbudowywane (radar obserwacji dookólnej dla F-22, pasywny system EOTS). Problemem jest odpowiednie zminiaturyzowanie lasera i zapewnienie jemu odpowiednich parametrów bojowych (głównie wystarczającą ilość „strzałów”).

Korpus Piechoty Morskiej USA chciałby, aby także niektóre maszyny własnej odmiany Osprey’a  (MV-22) zostały wyposażone w laser do atakowania celów naziemnych, taki jak planowany dla AC-130.

2. Laser głównie defensywny.

Celami dla lasera obronnego będą przeciwlotnicze pociski kierowane średniego i dalekiego zasięgu. Już obecnie samoloty bojowe są wyposażone w systemy ostrzegające o namierzeniu przez radary wykrywające/śledzące wyrzutni tych pocisków. Dodanie w niedalekiej przyszłości pasywnej głowicy obserwacyjnej umożliwi precyzyjne lokalizowanie nie małych pocisków przeciwlotniczych (długość pocisku 48N6E2 systemu S-300 wynosi ok. 7,5 m, a średnica 0,5 m). Po przekazaniu informacji o położeniu zagrożenia system kierowania ogniem nie powinien mieć problemu z jego zniszczeniem za pomocą lasera. Także nie powinno być kłopotów ze zwalczaniem niewiele mniejszych pocisków kierowanych „p-p” dalekiego zasięgu (jak Vympel R-37 – dł. 4,2 m, śr. 0,38 m).

W wielu publikacjach dotyczących bombowca stealth B-2 Spirit można znaleźć wzmiankę o propozycji wyposażenia tego typu w laser obronny w ramach jednej z kolejnych przyszłościowych modernizacji. B-2 pozostaną w służbie jeszcze kilkanaście lat, więc może doczekają się wyposażenia w laser, tym bardziej, że wyposażone w niego będą mogły z powrotem wykonywać misje nad obszarem o silnej obronie plot.

Bardziej prawdopodobne jest wyposażenie w taki system obronny (bezzałogowego) następcę bombowców B-52 Stratofortress (także następcę B-2?).

Kandydatami do wyposażenia w laser obronny są też bombowce B-1B Lancer.

Laser obronny prawie na pewno zostanie zamontowany tak jak w samolotach myśliwskich, czyli pod kadłubem (w luku bombowym) i będzie zapewniał obronę w dolnej półsferze.

3. Jakie lasery takich zastosowań?

Prowadzone są prace nad 2 rodzajami laserów lotniczych małej mocy dedykowanych do takich zadań:

High Energy Liquid Laser Area Defense System (HELLADS) i Joint High Power Solid-State Laser (JHPSSL)

Przydatne linki:

[1]

[2]

Reklamy
Komentarze
  1. Hey there, I uncovered your blog site by using The search engines even as searching for a equivalent topic, your internet site came way up, it appears to be including excellent. I have got put into our favourites features.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s