Przeciwlotnicze Rosomaki.

Posted: 29/11/2011 in Uzbrojenie i Wyposażenie

Ostatnio dużo mówi się o konieczności unowocześnienia polskiej obrony przeciwlotniczej, która obecnie jest przestarzała i nie przedstawia dużej wartości bojowej. Aby tego dokonać rozważany jest wybór pomiędzy opcją amerykańską (systemy Patriot) a polsko-francuską („Tarcza Polski”). W związku z tym chciałbym zaprezentować pomysły zastosowania KTO Rosomak w roli nosicieli systemów przeciwlotniczych, jakie się pojawiły i które mogłyby wzmocnić obronę przeciwlotniczą najniższego szczebla.

1. Rosomak PZR (Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy).

(źródło: militarium.net)

Tak mógłby wyglądać następca rakietowej Loary [1]. Niestety zaprezentowana na powyższym zdjęciu wyrzutnia dla 8 rakietowych pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu na transporterze Rosomak, to tylko makieta pokazana na MSPO 2006. Koncepcja takiej jego wersji prezentuje się bardzo obiecująco. Wykorzystanie jako nosiciela takiego uzbrojenia, licznie występującej w Wojsku Polskim (ponad 800 sztuk), nowoczesnej platformy bojowej jaką jest Rosomak, zmniejszyłoby koszty jej eksploatacji, obsługi i serwisowania. Nie miałaby ona żadnych problemów z nadążeniem za przemieszczającymi się oddziałami, którym miałaby zapewniać ochronę.

Nośnik jest, radar można zapożyczyć z zestawu Poprad (MMSR lub jego docelowa wersja [2]) i dołożyć do niego system naprowadzania, pociski trzeba byłoby zakupić (proponowane wcześniej dla Loary-R, bardzo dobre szwedzkie RBS-23 BAMSE [3] lub inne naprowadzane radarowo o zasięgu 15-25 km np: produkcji izraelskiej). Rosomak PZR z powodzeniem mógłby zastąpić obecnie wykorzystywane i stare już zestawy „Osa” (9K33 Osa/Romb, zdjęcie poniżej). Nie ma jednak praktycznie żadnych szans, żeby takie pojazdy powstały i zamiast nich zobaczymy być może 8-pociskową pionową wyrzutnię pocisków MICA-VL na podwoziu ciężarówki 8×8 [4], proponowanej w ramach „Tarczy Polski”. Niestety nie ma ona możliwości obrony rejonu podczas przemieszczania się.

(zdjęcie: enemyforces.net)

2. Rosomak PZA (Przeciwlotniczy Zestaw Artyleryjski, 30ZZNP Raba).

(rysunek OBRSM Tarnów)

Szanse na realizację, chociaż bardzo niewielkie ma przedstawiona na powyższym rysunku wersja Rosomaka wyposażona w wieżę z szybkostrzelnym, wielolufowym działkiem kalibru 30 mm (armata „Nawałnik”). W ten sposób powstałby system przeciwlotniczy podobny do amerykańskiego M163 VADS. W tym przypadku OBRSM Tarnów ma doświadczenie w budowie tego typu działek („Śniadrwy” kal. 23 mm i wielkokalibrowy wielolufowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm), więc z jego zbudowaniem nie byłoby problemów, pasywny system wykrywania można by wziąć z zestawu Biała (zdjęcie poniżej), które (wraz z Szyłkami) mogłyby zostać zastąpione przez Rosomaki PZA. Dodatkowo wersja ta mogłaby być dozbrojona panelami wyrzutni pocisków przeciwlotniczymi bardzo bliskiego zasięgu Grom (lub Piołunem, jego wersją rozwojową). Opcjonalnie wykrywanie celów mogło by odbywać się za pomocą radaru MMSR. Pojazdy kołowe są tańsze w eksploatacji niż gąsienicowe, więc to było by kolejnym atutem takiego potencjalnego systemu. Jeszcze jednym byłaby wspólna amunicja ze standardowymi Rosomakami.

Taki lufowy system przeciwlotniczy byłby znacznie skuteczniejszy, gdyby zamiast średnio celnego działka wielolufowego zastosować jednolufową armatę rewolwerową (kal. 30 mm). Posiada ona mniejszą szybkostrzelność, ale dużo celniejsza i z tego powodu racjonalniejsze było by strzelanie z niej mniejszym wariantem odłamkowej amunicji programowalnej AHEAD. Gdyby wzięto wieżę z systemu „Skyranger” [5] (mobilna odmiana zestawu „Skyshield”) razem z jej systemem detekcji i zastosowano ją w Rosomaku PZA, to wraz z tą zaawansowaną amunicją powstałby artyleryjski zestaw C-RAM/C-PGM, oprócz uzbrojenia p-z przenoszonego przez samoloty mogący zwalczać także groźne pociski moździerzowe, artyleryjskie i rakiety niekierowane. Lądowe pojazdy wojskowe (czołgi, bwp, transportery opancerzone) miałyby wtedy taką ochronę jakiej nigdy wcześniej nie posiadały.

3. Rosomak AMUR (pojazd obrony przeciwpancernej i przeciwlotniczej krótkiego zasięgu).

(zdjęcie: polska-zbrojna.pl)

Bardzo przyjemnym zaskoczeniem na MSPO 2012 było ujawnienie Rosomaka wyposażonego w moduł AMUR [6] z 4 pociskami przeciwpancernymi (Spike) i 4 pociskami przeciwlotniczymi (Grom). Oddziałom zmechanizowanym i zmotoryzowanym bardzo by się przydało wzmocnienie ich bezpośredniej obrony przeciwlotniczej i zwiększenie możliwości zwalczania wrogich pojazdów lądowych i oto pojawił się pojazd zapewniający to. Jest on bardzo dużą korzyścią, ponieważ dzięki takim pojazdom znacznie wzrośnie liczba wozów przeciwpancernych i przeciwlotniczych i tym samym ochrona przed tymi zagrożeniami. Taki Rosomak można zakwalifikować do wąskiej i prestiżowej kategorii pojazdów wielozadaniowych (MMEV, ADATS, Avenger AFPS), które pojawiły się całkiem niedawno i ich powstanie jest wynikiem jednej z dróg ewolucji pojazdów przeciwlotniczych. Dzięki niemu jesteśmy w bardzo ścisłej czołówce państw na świecie, które nad takimi pracują, a to jest powodem do dumy i kolejnym dowodem na to, że w kwestii uzbrojenia potrafimy opracować takie, które będzie bardzo nowoczesne, a nie tylko odstające od tego w najnowocześniejszych armiach.

Powyższy rysunek przedstawia nowe podejście do AMUR-a, w którym został on połączony z PZA. Ma on mieć taki sam jak ten przeciwlotniczy zestaw artyleryjski system obserwacyjno-optyczny, ale zmniejszono kaliber uzbrojenia. W tym przypadku ma to być 4-lufowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm. Do obrony przeciwlotniczej będzie on za słaby, ale do samoobrony przed piechotą wroga, czego AMUR-owi brakowało i wsparcia własnej jak najbardziej się nada. Zmniejszenie o połowę liczbę gotowych do wystrzelenia pocisków nie będzie wielką wadą, jeżeli zapewni się możliwość szybkiego przeładowania (np: pionowo). Tak prawdopodobnie będzie wyglądał następca Szyłek/Białych, ponieważ program ten będzie kontynuowany.

– – –

LINKI UZUPEŁNIAJĄCE :

[1] zdjęcie Loary PZR,

[2] więcej o radarze MMSR na dziennikzbrojny.pl;

[3] więcej informacji o RBS 23 BAMSE na army-technology.com (EN),

[4] zdjęcie pionowej wyrzutni 8x Mica-VL,

[5] zdjęcie zestawu Skyranger (na KTO Boxer),

[6] Autonomiczny Moduł Uzbrojenia Rakietowego, więcej informacji o wielozadaniowym Rosomaku na dziennikzbrojny.pl

Reklamy
Komentarze
  1. Onibe pisze:

    ciekawe koncepcje
    PZR o zasięgu skutecznym 20-25 km to już całkiem nieźle, zwłaszcza jeśli może się szybko przemieszczać i szybko deployować do akcji. Mniej trafia do mnie wersja artyleryjska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s