Broń mikrofalowa – wstęp i jej mobilne systemy lądowe.

Posted: 14/02/2012 in Uzbrojenie i Wyposażenie

(ADS na HumVee, źródło: defensetech.org)

Broń mikrofalowa jest jednym z rodzajów broni elektromagnetycznych (zalicza się do nich także laser), należących do grupy broni energetycznych (ang. Direct Energy Weapon). Jak nazwa wskazuje, oddziałuje ona na cel mikrofalami (promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali pomiędzy podczerwienią i falami ultrakrótkimi). Są one zaliczane do fal radiowych (fale decymetrowe, centymetrowe i milimetrowe). Nie bez znaczenia jest też to, że w przedziale zakresu promieniowania mikrofalowego (częstotliwość fali 300 MHz – 300 GHz) znajduje się większość pasm wykorzystywanych przez radary.

Broń tego typu można podzielić ze względu na posiadaną moc na 2 rodzaje:

1. Dużej mocy (ang. High Power Microwave, ale także Radio Frequency Weapon) – do niszczenia sprzętu poprzez zakłócanie jego elektroniki. Zasada działania jest podobna do impulsu elektromagnetycznego, z tymi różnicami, że nie odbywa się to tak gwałtownie i ma to miejsce w sposób ukierunkowany.

2. Małej mocy (przykładowo Active Denial System / System Aktywnego Zapobiegania) – oddziałuje na siłę żywą termicznie (podgrzewa).

W tym pierwszym artykule poświęconym broni mikrofalowej, zajmę się tymi jej mobilnymi systemami, które przewidziane są do zastosowania na (także na) pojazdach lądowych/morskich.

1. (Mobile Microwave Protection System) MMPS Ranets-E / Ранец-Э (Rosja)

(mobilna wersja systemu Ranets-E, zdjęcje pochodzi z broszury reklamowej)

Ranets-E [1], wraz z jeszcze jedną bronią tego typu (tyle, że lotniczą), został publicznie ujawniony i zaoferowany przez Rosoboronexport podczas targów zbrojeniowych Malaysia’s Maritime and Aerospace Exhibition LIMA 2001. Przeznaczony jest głównie do obrony przed (lotniczymi) broniami precyzyjnymi. Ponieważ niszczy on układy elektroniczne (nawigację, system celowniczy), jest on również śmiertelnie groźny dla (awioniki) wszelkich samolotów bojowych. System ten składa się z parabolicznej anteny, generatora mocy o dużej pojemności, podsystemu zasilania i modułu zarządzania.

Po otrzymaniu informacji od systemów detekcji (np: radarów) o wykryciu zagrożenia, antena zostaje skierowana w jego kierunku i rozpoczyna się emisja wiązki mikrofal (pokrywa ona sektor 60 stopni). W napotkanej na jej drodze elektronice dochodzi do zwarć, które niszczą układy scalone doprowadzając tym samym do zniszczenia pojazdu, w którym się znajduje. Ze względu na dużą ilość miejsca, jaką zajmują łącznie wszystkie elementy tego systemu, wymaga on ciężkiego podwodzia (MAZ-7910 lub MZKT-7930). Z tych względów, w przeciwieństwie do ADS 2, Ranets-E nie jest łatwy do przerzucenia drogą lotniczą.

Parametry:
częstotliwość - 200 Hz(?),
długość fali - 3 cm,
typ fali - centymetrowa,
czas trwania impulsów - od 10 do 20 nanosekund,
moc wyjściowa nadajnika - ponad 500 megawatów (MW),
zasięg skuteczny - ok. 13 kilometrów (niszczenie, antena 50 dBi),

Ranets-E to jeden z przykładów przewagi (wiedzy i doświadczenia) Rosjan w zakresie broni energetycznych. Nie ma żadnych informacji nt jego odpowiedników z innych krajów. Nie potrzebuje amunicji, jego wiązki nie da się wymanewrować, przez co jest on systemem obrony przeciwlotniczej, znacznie skuteczniejszym niż obecnie najlepszy rakietowy.

2. Active Denial System / V-MADS – Vehicle-Mounted ADS (USA)

(ADS na ciężarówce HEMTT; zdjęcie Paul J. Richards / AFP )

Amerykanie rozwijając własną broń mikrofalową bazowania lądowego, postanowili wykorzystać ją do innego celu, tworząc z niej kolejną broń niezabijającą (ang. „non-lethal weapon”). W założeniu emitowana przez ADS [2] wiązka mikrofal („promienie bólu”) ma zmusić przeciwnika do wycofania się, nie powodując trwałego uszczerbku na jego zdrowiu, ale obecnie jest problem z zapewnieniem tego. Częstotliwość fali tego systemu została tak dobrana, żeby po przeniknięciu przez ubranie, wniknęła ona jeszcze w wierzchnią warstwę skóry. Wtedy następuje jej szybkie rozgrzanie i osoba odczuwa gorąco i parzenie. Poddana ich działaniu natychmiast zaczyna uciekać, chcąc uniknąć przeraźliwego bólu.

ADS został publicznie ujawniony w 2007 roku, ale do dzisiaj trwają prace nad jego dopracowaniem. Jest tak, ponieważ po zakończeniu przeprowadzonych testów (pojazdy wyposażone w ten system zostały także wysłane do Iraku i Afganistanu) okazało się, że nie jest on tak bezpieczny jak przewidywano. Ochotnicy, na których testowano ADS doznawali drobnych poparzeń w miejscach, w których ciało stykało się z metalem (suwaki, metalowe guziki itd) i dodatkowo przed ich rozpoczęciem zostali poproszeni o zdjęcie okularów i soczewek kontaktowych w obawie przed uszkodzeniem wzroku. Trochę jeszcze potrwa, zanim to, bardzo obiecujące urządzenie zostanie wprowadzone do powszechnego użycia.

Parametry:
częstotliwość - 95 GHz,
długość fali - 3 mm,
typ fali - milimetrowa,
czas trwania impulsów - wiązka ciągła,
moc wyjściowa nadajnika - 100 kilowatów (kW) (dla ADS System 0?),
zasięg skuteczny - 640 metrów (dla ADS System 2?)

Nośniki obecne: HumVee (ADS) i HEMTT (ADS 2), potencjalne: 5-tonowa ciężarówka 6×6 M939, kołowy transporter opancerzony Stryker, LAV, M1117. ADS 2 to wersja o zwiększonej mocy (i zasięgu). Istnieje także stacjonarna odmiana nazwana Silent Guardian, która jest przeznaczona od ochrony obiektów.

Systemowi ADS poświęcono fragment 12 odcinka Future Weapons (sezon 2) pt: “Future Combat”.

3. Pozostałe znane systemy.

HPES (High-Powered Electromagnetic System) [3] firmy Eureka Aerospace jest przeznaczone do zatrzymywania pojazdów (lądowych), stworzone jako oferta dla policji. Unieruchamia pojazd oddziałując na zapłon silnika i jego elektronikę kontrolną. Urządzenie jest małe i przenośne, a jego zasięg wynosi ok. 90 metrów. Aby jego działanie było skuteczne, emitowana przez niego wiązka mikrofal musi być utrzymana na celu przez kilka sekund.Z powodu zalet jakie posiada HPES, zainteresował się nim US Marine Corps. Marines otrzymali do przetestowania jego wersję ważącą ok. 25 kg i zdolną do zatrzymania samochodu z odległości 200 metrów. Wyniki tych testów nie zostały ujawnione, ale można przypuszczać, że miałoby ono trudności z zatrzymaniem nie nowoczesnych przecież pojazdów, użytkowanych w biednych krajach Trzeciego Świata.

> > > > >

Do unieruchamiania wrogich motorówek i szybkich łodzi, z powodzeniem wypróbowano już laser, a pewnie już niedługo będzie można wykorzystać do tego, obecnie opracowywane przez BAE Systems działo mikrofalowe [4]. Podobnie jak HPES, ma ono zatrzymywać silniki. Skuteczność tej broni przeciwko takim celom (stare i prymitywne środki transportu) wydaje się jednak wątpliwa.

> > > > >

Skoro mikrofale mogą podgrzewać różne obiekty, w tym ładunki wybuchowe, to dlaczego nie wykorzystać je do ich niszczenia? Okazuje się, że nad takim sposobem pracowano także w US Navy oraz że został z powodzeniem przetestowany do likwidowania zakopanych w ziemi IED (improwizowanych ładunków wybuchowych). Jednak ze względu na duże koszty i mały zasięg działania takiego systemu, nie wypadł on najlepiej w porównaniu z pozostałymi dostępnymi środkami, przeznaczonymi do zwalczania takiego zagrożenia.

UZUPEŁNIAJĄCE LINKI:

Żądni więcej informacji o broni mikrofalowej znajdą je w dokumencie HIGH POWER MICROWAVES ON THE FUTURE BATTLEFIELD: IMPLICATIONS FOR U.S. DEFENSE (EN).
[1] Więcej szczegółów o Ranets-E na www.ausairpower.net (EN);
[2] Więcej o ADS w dokumencie National Defense University „The Active Denial System” (EN);
[3] Więcej o HPES na eurekaaerospace.com (EN) i na www.engadget.com (EU);
[4] Więcej o dziale mikrofalowym BAE na www.wired.com (EN)
Reklamy
Komentarze
 1. Onibe pisze:

  500 MW to moc niewielkiej elektrowni… strasznie żre energię ten Ranets

  • eshelon pisze:

   Pewnie dlatego żadne państwo go nie kupiło i sami Rosjanie nie wprowadzili do uzbrojenia 🙂
   Lepiej się opłaca wykorzystać lasery, a nawet działa elektromagnetyczne do obrony plot.

   • Onibe pisze:

    no chyba tak 😉

    przez moment rozważałem, że to pomyłka jest… ale jednak nie. I zastanawiam się jeszcze nad możliwością ukrycia takiej sygnatury energetycznej. Teoretycznie, zestaw tego typu powinien świecić z daleka 😉

 2. asteras pisze:

  czy tej broni o dużej mocy nie można użyć do ugotowania żywcem żołnierzy wroga?

  • eshelon pisze:

   Teoretycznie da się, tak jak wywołanie eksplozji (nieosłoniętej/słabo osłoniętej) amunicji. Nie jest to jednak praktyczne. Broń mikrofalową planuje się użyć przeciw sile żywej tylko odstraszania/uniemożliwienia dostępu (Silent Guardian).

 3. p.sremski@gmail.com pisze:

  To przypomnijcie sobie temat tarczy antyrakietowej w Polsce. oO hmmm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s